Podróże w czasie i przestrzeni przez Dolny Śląsk

OLGA ORLIŃSKA SZCZYŻOWSKA

Olga Orlińska Szczyżowska urodziła się w Warszawie, gdzie ukończyła Liceum Rzemiosł Artystycznych, XXVI Studium Plastyczne Fundacji im. A. Frycza Modrzewskiego, oraz Wyższą Szkołę Turystyki i Rekreacji Polskiej Organizacji Turystycznej. Kilkanaście lat temu przeprowadziła się na Dolny Śląsk, gdzie działa jako animator kultury, przewodnik górski sudecki i pilot wycieczek. Swoją pasję do różnych dziedzin sztuki łączy z działalnością na polu turystyki i upowszechniania dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska.

Była współzałożycielką Stowarzyszenia Gildia Przewodników Sudeckich – organizacji propagującej turystykę kulturową oraz grupy  „Teatr Ucieczkowy” – pierwszego w Polsce teatru przewodnickiego, który został doceniony w czasie pandemii w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez Związek Cyfrowa Polska i Youtube. W wąskim gronie 8 laureatów, wyłonionych z ofert nadesłanych z całego kraju, grupa ta otrzymała dofinansowanie na nagranie spektaklu „Napromieniowany Raj”

Jako członek Stowarzyszenia Nowy Młyn działającego w ramach Kolonii Artystycznej w Szklarskiej Porębie, wpisanej do Europejskiego Zrzeszenia Kolonii Artystycznych Euroart uczestniczyła w wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

Jest związana z  pracownią ceramiki w Jeleniogórskim Centrum Kultury, gdzie  uczestniczy w cyklicznych zajęciach i międzynarodowych, transgranicznych działaniach artystycznych.

 „Podróże w czasie i przestrzeni przez Dolny Śląsk”, to projekt interdyscyplinarny, który otrzymał dofinansowanie w ramach Stypendium Województwa Dolnośląskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury w roku 2023.

Zamysł projektu łączy sztukę i turystykę, a spoiwem tego połączenia są słowa, dzięki którym przenosimy się w czasie…

Opisywany projekt miał dwa etapy. Pierwszą częścią projektu była wieczorna wędrówka w przestrzeni XIX wiecznego parku w Ornamental Farm Bukowiec. Podczas tego spaceru w klimatycznym świetle lamp naftowych, dzięki grze światła i cienia drzewa i krzewy z parkową architekturą stały się malowniczą scenografią. Pod osłoną barw wieczoru stypendystka ubrana w strój nawiązujący do XIX wieku, opowiadała o historii tego wyjątkowego miejsca, a także przytaczała    relacje podróżników, którzy w różnych epokach odwiedzali Dolny Śląsk. Jako druga część  projektu powstała kolekcja obrazów, które w kompozycji zawierają cytaty z opisów podróżników i pisarzy. Dzięki połączeniu różnych technik malarskich farb wodnych i pasteli powstały kompozycje wciągające widza w świat barw i przestrzeni prowadzonej przez słowa i wykreowanej przez wyobraźnię stypendystki.

Szczególne podziękowania za współpracę przy projekcie kieruję do pracowników Ornamental Farm Bukowiec oraz wydawnictw AD REM i Wielka Izera.