Kultura i sztuka

Wpływ magii Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego na działania z zakresu kultury i sztuki jest olbrzymi. 

Gminna Biblioteka Publiczna

Jakiś tekst o misji itp. Do uzupełnienia dla Adama

Biblioteka w Starej Kamienicy

58-512 Stara Kamienica
ul. Izerska 2

Biblioteka w Rybnicy

58-512 Rybnica 137

Artystyczna Galeria Izerska

Jakiś tekst o misji itp. Do uzupełnienia dla Adama

Artystyczna Galeria Izerska

58-512 Kromnów 47B

Ewangelicy już w 2 poł. XVI w. występowali z prośbami o budowę kościoła ewangelickiego, jednak uzyskali ją dopiero w 1744 r. Pierwsza budowa o konstrukcji szkieletowej okazała się jednak niezbyt trwała i dokładnie w 1802 r. przystąpiono do budowy nowego, tym razem już murowanego obiektu – który to zachował się do dziś. Jedne źródła podają, że stary kościół z zachowanym wyposażeniem został po prostu otoczony murem, inne, że stara budowla została zburzona i w jej miejscu powstała nowa.

Za budowniczych obecnej bryły podaje się mistrza ciesielskiego Ellja z Chromca i mistrza murarskiego Menzela ze Starej Kamienicy. Najcenniejsze elementy wystroju to ambona i ołtarz, które zostały ufundowane w 1815 r. i były dziełem Gotfrieda Paula. Organy wykonał natomiast znany na całym Śląsku organmistrz Schlag ze Świdnicy.

Do dziś zachowało się wiele opowieści związanych z dawnym kościołem ewangelickim, kościołem, jakich niegdyś na naszym terenie było wiele… Podobno ten w Kromnowie szczególnie upodobali sobie nowożeńcy, albo też on szczególnie upodobał sobie ich. W każdym razie młode pary ściągały tu z całej okolicy, aby właśnie przed kromnowskim ołtarzem powiedzieć sobie „Tak”. Mówiono, że wypowiedzenie go w tej świątyni gwarantuje, że zatrzymamy współmałżonka na całe życie i życie to będzie szczęśliwe i dostatnie. Czy tak było naprawdę – dziś oczywiście trudno dociec, ale wierzyć w magiczną moc miejsca przecież nie zaszkodzi.

Kościół był też ważnym punktem na trasach turystycznych, bo te przed II wojną światową układały się inaczej niż dziś. Większość turystów wysiadała na ogromnej, jak na tamte czasy, stacji w Rybnicy lub Starej Kamienicy i stąd udawali się przez Kromnów na szlaki, które zaczynały się w Kopańcu. Nie mogli pominąć kościoła ewangelickiego i nie omijali, ale na chwilę przystawali w nim, aby prosić o pomyślność wypraw. Czy tak może być i dziś – to zależy już od nas. Bo chociaż obiekt nie ma już charakteru sakralnego to może powrócić na trasy turystyczne jako spora atrakcja dla miłośników historii, kultury, religii.

Artystyczna Galeria Izerska (Iserkunstgalerie) wurde durch ein Wunder von den Ruinen der ehemaligen lutherischen Kirche im Jahre 1802 gerettet und wiedergebaut und heute spiellt die Rolle der Kunstgalerie und des Kulturzentrums. Die Galerie befindet sich in dem winzigen Dorf, das 400 Bewohner zählt, am Fuß der Isergebirge – in Kromnów .

Der historische Innenraum, hervorragende Akustik und Atmosphäre des Ortes verursacht, dass hier organisierte Veranstaltungen immer mehr populär werden, und für lange Zeit unvergesslich bleiben.

Während der zeitlichen Ausstellungen zeigen wir dem Publikum  die Werke der lokalen Künstler – Malerei, Fotografie oder Skulptur.  Im Erdgeschoss befindet sich die Dauerausstellung der Galerie, die die  Kunst der Region – sowohl professionelle Künstler als auch Amateure – präsentiert.

 

Wir organisieren ebenfalls Konzerte – hauptsächlich der klassischen Musik und Chor, die in diesem Innenraum noch mehr würdevoll und ungewöhnlich, als irgendwo anders klingen.

Izerska wieś - biuletyn

Tekst do uzupełnienia.

Archiwalne numery biuletynu 2023 rok

Galeria

Zobacz zdjęcia i koniecznie przyjedź do nas

Aktualności, relacje i planowane wydarzenia

Informacje o planowanych imprezach i wydarzeniach w Artystycznej Galerii Izerskiej można zobaczyć na profilu  https://www.facebook.com/Artystyczna-Galeria-Izerska-122252881222896

“Majopośpiewanie” – koncert

Zapraszam do Artystycznej Galerii Izerskiej na koncert zespołu IMAGINACJA pt.”Majopośpiewanie”. Jako, że koncert przypada na 26 maja, jest to wspaniała okazja aby zrobić prezent swojej MAMIE i zaprosić ją na wydarzenie

Więcej »

“Zosieńka” – spektakl

,,Zosieńka” to autorski spektakl Teatru SpectART, przygotowany w kolaboracji z Grupą Muzyczną Guzowianki . Przedstawia kulturę wsi w odniesieniu do realiów świata współczesnego, poprzez historię tytułowej Zosi, która mierzy się z konfrontacją swoich młodocianych pragnień z tradycją przodków. Liczne tańce ludowe w połączeniu z tańcem współczesnym, przygotowywane pod choreograficznym okiem

Więcej »

Historie prywatne – Jacek Borowicz

Jacek Borowicz – Historie prywatne  O wykonawcy Jacek Borowicz ( rocznik 1963) – śpiewa piosenki, które na swój użytek nazywa balladami prywatnymi. Przygodę z piosenką autorską zaczynał w zamierzchłych czasach studiów pod koniec lat 80- tych XX w ( J ). Jak twórca autorskich ballad, czasem także sięgający po wsparcie innych twórców

Więcej »

Świetlice wiejskie

Jakiś tekst o misji itp. Do uzupełnienia dla Adama

Świetlice wiejskie

Świetlice wiejskie w Gminie Stara Kamienica znajdują się w Barcinku, Chromcu, Kromnowie, Kopańcu, Małej Kamienicy, Nowej Kamienicy, Rybnicy, Starej Kamienicy, Wojcieszycach.

Wszelkie informacje o funkcjonowaniu świetlic wiejskich można uzyskać w Bibliotece Gminnej w Starej Kamienicy.

Świetlica w Chromcu

Świetlica w Barcinku

Świetlica w Kopańcu

Świetlica w Kromnowie

Świetlica w Małej Kamienicy

Świetlica w Nowej Kamienicy

Świetlica w Rybnicy

Świetlica w Starej Kamienicy

Świetlica w Wojcieszycach

Artyści i rzemiosło artystyczne

Galeria Kozia Szyja w Kopańcu

Agata i Leszek Różańscy

tel. 661 544 268

koziaszyja@gmail.com

http://www.galeriakoziaszyja.blogspot.com/

Autorska Pracownia Witraży Beaty i Marcina Chlebowskich

58-512 Stara Kamienica, Antoniów 17

tel. 757543740, 530567815, 609705557

e-mail: witrazeantoniow@interia.pl

www.antoniow.com

Galeria Wysoki Kamień w Kopańcu

Kopaniec 120, tel 75 754 14 19, 503 843 877

http://www.wysokikamien.planty.pl/index.php

Izery Gallery w Kopańcu

71 Kopaniec (4,93 km)
58-512 Stara Kamienica
Izery Gallery prezentuje własne projekty, warsztaty i realizacje, oraz inicjatywy w bliskim sąsiedztwie izerskiej wsi Kopaniec, w której znajduje się nasza pracownia Kopaniec 71.
Zajmujemy się sztuką dekoracyjną, użytkową, budownictwem, projektowaniem w zgodzie z naturą, zdrowym stylem życia,czerpiąc inspiracje z otaczającego nas krajobrazu.
Pracownię Izery Gallery współtworzy Marlena i Andrzej Jędrocha. W swojej pracy wykorzystujemy doświadczenie zdobyte podczas pracy w Irlandii i Norwegii a także pasje do architektury regionalnej pogranicza Polski, Niemiec i Czech.
Marlena Jędrocha z wykształcenia architekt wnętrz. W pracowni wykonuje mozaikę ceramiczną a także cyklicznie organizuję rodzinne warsztaty układania mozaiki ceramicznej.
Andrzej Jędrocha, projektant wzornictwa, wykształcenie wykorzystuje w praktyce w swojej pracy ciesielskiej i stolarskiej. Wykonuje rysunki projektowe i realizacje: drewniane budownictwo, rekonstrukcje i renowacje również z elementami murowanymi i drewnianymi domów przysłupowych i szachulcowych.

Monika Barabasz


Artystka plastyk

https://www.facebook.com/wmiedzyczasie

tel.661059877
e-mail swietlica-monika@wp.pl

Drzewica Kopaniec

fioletowa30@op.pl

Matylda`s Unique Dolls

https://www.facebook.com/matyldaseffigycircus

Jacek Jaśko

Fotograf

 

photobyjacekjasko.blogspot.com

Edward Biliński

Malarstwo

Adam Spolnik

Rzeźba, fotografia