Kultura i sztuka
Wpływ magii Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego na działania z zakresu kultury i sztuki jest olbrzymi.
Gminna Biblioteka Publiczna
Jakiś tekst o misji itp. Do uzupełnienia dla Adama
Biblioteka w Starej Kamienicy
58-512 Stara Kamienica
ul. Izerska 2
Biblioteka w Rybnicy
58-512 Rybnica 137
Artystyczna Galeria Izerska
Jakiś tekst o misji itp. Do uzupełnienia dla Adama
Artystyczna Galeria Izerska
58-512 Kromnów 47B
Ewangelicy już w 2 poł. XVI w. występowali z prośbami o budowę kościoła ewangelickiego, jednak uzyskali ją dopiero w 1744 r. Pierwsza budowa o konstrukcji szkieletowej okazała się jednak niezbyt trwała i dokładnie w 1802 r. przystąpiono do budowy nowego, tym razem już murowanego obiektu – który to zachował się do dziś. Jedne źródła podają, że stary kościół z zachowanym wyposażeniem został po prostu otoczony murem, inne, że stara budowla została zburzona i w jej miejscu powstała nowa.
Za budowniczych obecnej bryły podaje się mistrza ciesielskiego Ellja z Chromca i mistrza murarskiego Menzela ze Starej Kamienicy. Najcenniejsze elementy wystroju to ambona i ołtarz, które zostały ufundowane w 1815 r. i były dziełem Gotfrieda Paula. Organy wykonał natomiast znany na całym Śląsku organmistrz Schlag ze Świdnicy.
Do dziś zachowało się wiele opowieści związanych z dawnym kościołem ewangelickim, kościołem, jakich niegdyś na naszym terenie było wiele… Podobno ten w Kromnowie szczególnie upodobali sobie nowożeńcy, albo też on szczególnie upodobał sobie ich. W każdym razie młode pary ściągały tu z całej okolicy, aby właśnie przed kromnowskim ołtarzem powiedzieć sobie „Tak”. Mówiono, że wypowiedzenie go w tej świątyni gwarantuje, że zatrzymamy współmałżonka na całe życie i życie to będzie szczęśliwe i dostatnie. Czy tak było naprawdę – dziś oczywiście trudno dociec, ale wierzyć w magiczną moc miejsca przecież nie zaszkodzi.
Kościół był też ważnym punktem na trasach turystycznych, bo te przed II wojną światową układały się inaczej niż dziś. Większość turystów wysiadała na ogromnej, jak na tamte czasy, stacji w Rybnicy lub Starej Kamienicy i stąd udawali się przez Kromnów na szlaki, które zaczynały się w Kopańcu. Nie mogli pominąć kościoła ewangelickiego i nie omijali, ale na chwilę przystawali w nim, aby prosić o pomyślność wypraw. Czy tak może być i dziś – to zależy już od nas. Bo chociaż obiekt nie ma już charakteru sakralnego to może powrócić na trasy turystyczne jako spora atrakcja dla miłośników historii, kultury, religii.
Artystyczna Galeria Izerska (Iserkunstgalerie) wurde durch ein Wunder von den Ruinen der ehemaligen lutherischen Kirche im Jahre 1802 gerettet und wiedergebaut und heute spiellt die Rolle der Kunstgalerie und des Kulturzentrums. Die Galerie befindet sich in dem winzigen Dorf, das 400 Bewohner zählt, am Fuß der Isergebirge – in Kromnów .
Der historische Innenraum, hervorragende Akustik und Atmosphäre des Ortes verursacht, dass hier organisierte Veranstaltungen immer mehr populär werden, und für lange Zeit unvergesslich bleiben.
Während der zeitlichen Ausstellungen zeigen wir dem Publikum die Werke der lokalen Künstler – Malerei, Fotografie oder Skulptur. Im Erdgeschoss befindet sich die Dauerausstellung der Galerie, die die Kunst der Region – sowohl professionelle Künstler als auch Amateure – präsentiert.
Wir organisieren ebenfalls Konzerte – hauptsächlich der klassischen Musik und Chor, die in diesem Innenraum noch mehr würdevoll und ungewöhnlich, als irgendwo anders klingen.
Izerska wieś - biuletyn
Tekst do uzupełnienia.
Archiwalne numery biuletynu 2024 rok
Archiwalne numery biuletynu "Izerska Wieś"
2002 - 2022
Galeria
Zobacz zdjęcia i koniecznie przyjedź do nas
Aktualności, relacje i planowane wydarzenia
Informacje o planowanych imprezach i wydarzeniach w Artystycznej Galerii Izerskiej można zobaczyć na profilu https://www.facebook.com/Artystyczna-Galeria-Izerska-122252881222896
Zapraszamy zespoły ludowe z Dolnego Śląska do udziału w XV Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego organizuje w Operze Wrocławskiej XV Festiwal Tradycji Dolnego Śląska. Wydarzenie to zaplanowano na 7 grudnia 2024 roku. W związku z tym zapraszamy do zgłaszania się zespoły ludowe, zespoły folklorystyczne i zespoły pieśni i tańca, które chciałyby wystąpić podczas festiwalu. Skan wypełnionej karty zgłoszenia, podpisanej przez osobę
Świetlice wiejskie
Jakiś tekst o misji itp. Do uzupełnienia dla Adama
Świetlice wiejskie
Świetlice wiejskie w Gminie Stara Kamienica znajdują się w Barcinku, Chromcu, Kromnowie, Kopańcu, Małej Kamienicy, Nowej Kamienicy, Rybnicy, Starej Kamienicy, Wojcieszycach.
Wszelkie informacje o funkcjonowaniu świetlic wiejskich można uzyskać w Bibliotece Gminnej w Starej Kamienicy.
Świetlica w Chromcu
Świetlica w Barcinku
Świetlica w Kopańcu
Świetlica w Kromnowie
Świetlica w Małej Kamienicy
Świetlica w Nowej Kamienicy
Świetlica w Rybnicy
Świetlica w Starej Kamienicy
Świetlica w Wojcieszycach
Artyści i rzemiosło artystyczne
Galeria Kozia Szyja w Kopańcu
Agata i Leszek Różańscy
tel. 661 544 268
Autorska Pracownia Witraży Beaty i Marcina Chlebowskich
58-512 Stara Kamienica, Antoniów 17
tel. 757543740, 530567815, 609705557
e-mail: witrazeantoniow@interia.pl
www.antoniow.com
Galeria Wysoki Kamień w Kopańcu
Kopaniec 120, tel 75 754 14 19, 503 843 877
Izery Gallery w Kopańcu
58-512 Stara Kamienica
Monika Barabasz
Artystka plastyk
https://www.facebook.com/wmiedzyczasie
Drzewica Kopaniec
fioletowa30@op.pl
Matylda`s Unique Dolls
https://www.facebook.com/matyldaseffigycircus
Jacek Jaśko
Fotograf
Edward Biliński
Malarstwo
Adam Spolnik
Rzeźba, fotografia